The LTYC Past Boards of Directors

2020 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Andy Forman Nov-Dec
AnnMarie Covington Feb-Oct
Trish McDermot Jan
Board of Directors
Vice Commodore Position open April-Dec
Geordi Enell Jan-Mar
Race and Property
Rear Commodore Joleen Rasmussen Education
Treasurer Dale Strickland Sept-Dec
Evan Trudeau Mar-Aug
Bill Young Jan-Feb
Finance
Secretary Dawn-Michelle Oliver Historical
Director Robert Uzzle Newsletter/Publicity
Director Gail Walters Community Outreach
Director Eric Rasmussen Webmaster
Director Ken Butler Equipment
Director Cathy Leonard Membership
Director JC Aller Social Media, City Liason
Past Commodore Robert Bouknight Nominating/Mayor's Cup

2019 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Trish McDermott Board of Directors
Vice Commodore AnnMarie Covington Race and Property
Rear Commodore Joleen Rasmussen Education
Treasurer Mark Wise Finance
Secretary Nancy Torkewitz Historical
Director Robert Uzzle Newsletter/Publicity
Director Gail Walters Community Outreach
Director Mark Wilson
Eric Rasmussen
Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Cathy Leonard Membership
Director JC Aller Social Media
Past Commodore Robert Bouknight Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Steve Raper Web Advisory

2018 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Robert Bouknight Board of Directors
Vice Commodore AnnMarie Covington Race and Property
Rear Commodore Education
Treasurer Mark Wise Finance
Secretary Nancy Torkewitz Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Mark Wilson Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Joleen Rasmussen Membership
Director JC Aller Social Media
Past Commodore David Duff Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Nancy Torkewitz Social Sail
Committee Chair Steve Raper Web Advisory

2017 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Nancy Collins Board of Directors
Vice Commodore AnnMarie Covington Race and Property
Rear Commodore John Plageman Education
Treasurer Mark Wise Finance
Secretary Nancy Torkewitz Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Wanda Williams Social and Change of Watch
Director Mark Wilson/Jeanne Allamby Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Joleen Rasmussen Membership
Director JC Aller Social Media
Past Commodore David Duff Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Trish McDermott Social Sail
Committee Chair Jack Davidson City Fleet Management
Committee Chair Steve Raper Web Advisory

2016 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore David Duff Board of Directors
Vice Commodore Nancy Collins Race and Property
Rear Commodore Alan Taylor Education (Junior Sailing)
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary George Bageant Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Steve Morris Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Joleen Rasmussen Membership
Director JC Aller Social Media
Past Commodore Alan Taylor Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Trish McDermott Social Sail
Committee Chair Jack Davidson City Fleet Management
Committee Chair Bob Hoffman Advisory

2015 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore David Duff Board of Directors
Vice Commodore Nancy Collins Race and Property
Rear Commodore Ken Butler Education (Junior Sailing)
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary George Bageant Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Steve Morris/JC Aller Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Starling Gunn Social Sail
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Alan Taylor Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Otto Afanador Adult Sailing
Committee Chair Dalton Cox/Jack Davidson City Fleet Management
Committee Chair Bob Hoffman Advisory

2014 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Alan Taylor Board of Directors
Vice Commodore Jon Mitchell Race and Property
Rear Commodore Jim Irvin Education and Junior Sailing
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary John Hemphill Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director Trish McDermott Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Nancy Collins Cruising

2013 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Alan Taylor Board of Directors
Vice Commodore Steve Morris Race and Property
Rear Commodore Susan Cole Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary Jon Mitchell Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director David Craft Junior Sailing
Director Wanda Williams Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Jim Goodman / Amanda Reppel Equipment
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating/Mayor's Cup

2012 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Adam Zahand Board of Directors
Vice Commodore Alan Taylor Race and Property
Rear Commodore Russell Dorrell/Susan Cole Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary Steve Morris Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director Bill Young Junior Sailing
Director Wanda Williams Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director David Smoot/Amanda Reppel Property
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating

2011 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Uwe Heine Board of Directors
Vice Commodore Adam Zahand Race and Property
Rear Commodore Russell Dorrell Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director David Smoot Equipment
Director Joleen Rasmussen Annual Directory and Newsletter
Director Nancy Collins Cruise
Director Bill Young Junior Sailing
Director Bob Hoffman Mayor's Cup Regatta
Director Rachel Skvarch Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster, Membership
Past Commodore Joleen Rasmussen Nominating

2010 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Uwe Heine Board of Directors
Vice Commodore Adam Zahand Race and Property
Rear Commodore David Duff Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Nancy Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Director John Hemphill Junior Sailing
Director Joleen Rasmussen Mayor's Cup Regatta
Director Rachel Skvarch
Gloria Thornton
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster, Membership
Director David Smoot Property
Past Commodore Joleen Rasmussen Nominating

2009 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Joleen Rasmussen Board of Directors
Vice Commodore Uwe Heine Race and Property
Rear Commodore Adam Zahand Education
Treasurer David Raper Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Nancy Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Director David Duff Junior Sailing
Director Valerie Nieman Mayor's Cup Regatta
Director Keith Smoot
Debra Reynolds
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster, Membership
Past Commodore John Hemphill Nominating

2008 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore John Hemphill Board of Directors
Vice Commodore Joleen Rasmussen Race and Property
Rear Commodore Steve Raper Education
Treasurer David Raper Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Uwe Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Director David Duff Junior Sailing
Director Kim Kirsch Membership
Director Sonja Hughes
Sam Reichelson
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore George Bageant Nominating
Committee Chair Fred Lupton Property
Assistant Chair Nancy Heine Annual Directory and Newsletter

2007 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore George Bageant Board of Directors
Vice Commodore John Hemphill Race and Property
Rear Commodore Starling Gunn Education
Treasurer David Raper Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Bill Grossie Annual Directory and Newsletter
Director Steve Raper Cruise
Director David Duff Junior Sailing
Director Joleen Rasmussen Mayor's Cup Regatta
Director Alan Hawkes Membership
Director Kim Kirsch Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore Nominating

2006 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Lewis Johnson / George Bageant
Vice Commodore Esther Khoury Race and Property
Rear Commodore Randy Crum Education
Treasurer John Hemphill Finance
Secretary Jean Leslie Publicity and Historical
Director Bill Grossie Annual Directory and Newsletter
Director David Duff Junior Sailing
Director Valerie Nieman Mayor's Cup Regatta
Director George Bageant Cruise
Director Paul Leslie Social and Change of Watch
Director Alan Hawkes Membership
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore Rudy Cordon Nominating

2005 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Rudy Cordon
Vice Commodore Lewis Johnson Race and Property
Rear Commodore Jeff Taylor Education
Treasurer John Hemphill Finance
Secretary Pamela Reynolds Publicity and Historical
Director Bill Grossie Annual Directory and Newsletter
Director David Duff Junior Sailing
Director Jean Leslie
Sonja Hughes
Mayor's Cup Regatta
Director Keith Smoot Cruise
Director Paul Leslie Social and Change of Watch
Director Randy Crum Membership
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore George Bageant Nominating

2004 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore George Bageant
Vice Commodore Rudy Cordon Race and Property
Rear Commodore Lewis Johnson Education
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary John Goodman Publicity and Historical
Director Pamela Reynolds Annual Directory and Newsletter
Director Ray Barker Junior Sailing
Director Ella Wren
Sonja Hughes
Mayor's Cup Regatta
Director Keith Smoot Cruise
Director Jean Leslie Social and Change of Watch
Director Membership
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore Bill Grossie Nominating

2003 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Bill Grossie
Vice Commodore George Bageant Race and Property
Rear Commodore Allison Childress Education
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Pamela Reynolds Annual Directory and Newsletter
Director Ray Barker Junior Sailing
Director Ella Wren Mayor's Cup Regatta
Director Hugh McLawhorn Cruise
Director Eric Borland Social and Change of Watch
Director John Hemphill Membership
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore John Goodman Nominating

2002 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore John Goodman
Vice Commodore Bill Grossie Race and Equipment
Rear Commodore George Bageant Education and Junior Sailing
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Allison Childress
Director John Hemphill
Director Hugh McLawhorn
Director David Raper
Director Jere Woltz
Director Steve Raper Webmaster

2001 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore George Johnson
Vice Commodore John Goodman Race and Equipment
Rear Commodore Bill Grossie Education and Junior Sailing
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary George Bageant Publicity and Historical
Director Phil Leonard
Director Alan Welch
Director Jere Woltz
Director David Raper
Director Joleen Rasmussen
Director Steve Raper Webmaster

2000 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Bill Snider
Vice Commodore George Johnson Race and Equipment
Rear Commodore John Goodman Education and Junior Sailing
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director David Raper
Director Joleen Rasmussen
Director Jere Woltz
Director Len Dudka
Director Bill Grossie
Director Keith Smoot
Director Steve Raper Webmaster

1999 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Phil Leonard
Vice Commodore Bill Snider Race and Equipment
Rear Commodore George Johnson Education and Junior Sailing
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary Carol Moates Publicity and Historical
Director Len Dudka
Director Bernie Smith
Director Jere Woltz
Director John Goodman
Director Bill Grossie
Director Keith Smoot
Director Steve Raper Webmaster

1998 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore David Young
Vice Commodore Phil Leonard Race and Equipment
Rear Commodore Len Dudka Education and Junior Sailing
Treasurer Esther Khoury Finance
Secretary Carol Moates Publicity and Historical
Director Bernie Smith
Director Bill Snider
Director Tom Clark
Director Bill Grossie
Director Steve Raper Webmaster

1997 Board Members

Position Name Committees/Chair
Commodore Darryl Washington
Vice Commodore David Young Race and Equipment
Rear Commodore Phil Leonard Education and Junior Sailing
Treasurer John Russell Finance
Secretary Carol Meetze Publicity and Historical
Director David Brice
Director Len Dudka
Director Esther Khoury
Director Steve Raper Webmaster